Szukaj:
Szukaj Ustaw jako stronę startową Dodaj do ulubionych Rejestracja Forum Kontakt z redakcją
Aktualności Katalog WWW Forum Chat Gracze Download Literatura Informacje Wyróżnienia Archiwum Ankiety Mapa serwisu Redakcja
Gości online: 175
PCmaniak.pl
Aktualności
Artykuły
Forum
Archiwum
Ankiety
Katalog WWW
Literatura
Opisy programów
Humor
Finanse
Download
Patche
Programy
Tapety
Ikony
Skiny
Czcionki
Gry
Gracze
Recenzje gier
Kody do gier
Solucje
Screeny
Codzienne newsy na Twoj e-mail:
Więcej informacji
Forum
Zestaw ok. 3000 zł
Problem w grach co trzeba wymienic?
Sprzęt 1800 - 2000zł
Program do zabezpieczania prywatnych płyt dvd
Karta muzyczna
Dołożenie pamięci do starej-prosba o porade
Rozkminka nad 3800+ na s.939
[Router D-link 604] Przekierowywanie portów - problem.
Niedziałające klawisze Q,A,Z oraz Tab
Problem z wejsciem sluchawkowym w glosniku...
Product Recovery
skladanie kompa.. pomoc
Co by sie przydało wymienić?
[karta graficzna]MSI GeForce 6600GT (problem?)
[problem]exproler.exe ??
ASUS P5N-E i Pamięci PATRIOT błądy ramu i zawiechy
Problem z instalacją XP
Przyciemnianie diody LED
pilne szukam ster. do asus p5 sd1-fm2 pl. glowna
pilne szukam ster. do asus p5 sd1-fm2 pl. glowna
więcej
eMule
Darmowe programy
Zasilacz Silverstone Strider Series ST46F - Update
Data publikacji: 2019-04-08

Zasilacz jest wart polecenia.

Od poprzedniej recenzji tego zasilacza, zbudowałem stanowisko testowe. Poprzednie testy były wykonane na zwykłym zestawie komputerowym (co było niezbyt rzetelne, jednak z racji braku stanowiska konieczne), tak więc postanowiłem jeszcze raz przeprowadzić testy, tym razem korzystając ze stanowiska. Cala specyfikacja zasilacza jak również jego opis i zdjęcia, znajdują się we wcześniejszym artykule pod TYM adresem, tak więc nie ma sensu bym ponownie opisywał ten produkt. Zapraszam do zapoznania się z nowymi testami tego zasilacza.Spis treści


Procedura i platforma testowa

Testy zostaną przeprowadzone na zbudowanym przeze mnie stanowisku testowym, którego maksymalna obciążalność wynosi 495W. Stanowisko zostało zbudowane w oparciu o rezystory wysokiej mocy typu RH (RH - 10, 25, 50 i 100), chłodzone przez dwa duże radiatory, i dodatkowo ochładzane coolerem Arctic. Stanowisko zostało również wyposażone w zabezpieczenia, chroniące zasilacz przed ewentualnymi skutkami testów. Do pomiarów zostaną wykorzystane dwa multimetry Maxcom MX 620, skalibrowane podobnie jak i samo stanowisko na zasilaczach laboratoryjnych (dzięki uprzejmości ATH), z zakresem pomiarów ustawionym na 20V DC. Pomiary napięcia zostaną dokonane w dwóch różnych miejscach – pierwsze miejsce to punkt na stanowisku testowym (służące do odczytu napięć - fotki poniżej), zaś drugie miejsce to wiązka przewodów biegnąca bezpośrednio z zasilacza (dla napięć +5V i +12V są to wtyczki typu molex, zaś dla napięcia +3.3V jest to wtyczka typu ATX).

Zasilacz zostanie najpierw rozgrzany (przez okres 30 minut), poprzez podłączenie do niego obciążenia o mocy łącznej 140W (odpowiednio po 40W dla linii +3.3V i +5V, oraz 60W dla linii +12V). Podczas pierwszego właściwego testu, do zasilacza zostanie podłączone obciążenie o mocy łącznej 200W (odpowiada ono mocy pobieranej przez standardowy zestaw komputerowy podczas pracy w spoczynku), zaś napięcia zostaną odczytane po okresie jednej godziny. podczas drugiego testu do PSU, zostanie podłączone obciążenie o mocy 315W i po jednej godzinie, zostaną odczytane napięcia z każdej linii. Ostatnim testem będzie praca na wysokich obrotach. Do zasilacza zostanie podłączone obciążenie o mocy, pod jaką sprzedawany jest zasilacz (czyli 460W), zaś sam test zostanie powtórzony dwukrotnie (pierwszy raz będzie trwał dwie godziny, a drugi raz jedną).

Dodatkowo, w połowie ostatniego testu (po upływie jednej godziny), zostanie sprawdzone natężenie dźwięku jaki wydobywa się z każdego z zasilaczy. Do pomiarów zostanie wykorzystany miernik firmy Brüel & Kjar typu 2221. Sam pomiar zostanie wykonany w zamkniętym pomieszczeniu o wymiarach: 2.5m x 3.4m x 2.3m, zaś odległość między czujnikiem miernika, a obudową zasilacza wyniesie 20cm.


Testy i wyniki

TEST #1 Obciążenie o mocy 200W


Jak widać na powyższych wykresach, napięcia są bardzo dobre, i mieszczą się w normie ATX. Nie występują żadne wahania na liniach zasilających. Obicążenie jest niewielki, tak więc każdy zasilacz powinien sobie z nim poradzić.


TEST #2 Obciążenie o mocy 315W


Największy spadek można zaobserwować na liniach +5V (0.12V) i +12V (0.16). Pomimo tego napięcia pozostają stabilne, zaś niewielkie wahania w granicach 0.01V, występują na linii +12V. Wyniki mieszczą się w normie ATX.


TEST #3 Obciążenie o mocy 460W


Podczas ostatniego z testu widać już wyraźne spadki napięcia. Największe spadki napięcia (co nie jest zaskoczeniem), zanotowałem na linii +12V (0.19V), oraz +5V (0.18V). Skoki napięcia występowały jedynie na linii +12V, i mieściły się w granicach 0.1V. Mimo tego napięcia pozostały stabilne i dalej mieściły się w normie ATX.


TEST #4 Poziom natężenia dźwięku


Dodatkowo w celach porównawczych, umieściłe mwyniki mojego domowego PSU, Chiefteca 1136H DF, który standardowo jest wyposażony w dwa 80mm coolery, a także 400W Codegena chłodzonego jednym 80mm wentylatorem.Ja widać, zasilacz plasuje się między Chiefteciem DF (jego chyba nikt nie przebije pod względem głośności), i Codegenem (który jest dość cichy). Po kilku godzinach testów, poziom natężenia dźwięku wydawanego przez wentylator w zasilaczu, drastycznie wzrósł, i nie można już było mówić o komfortowej pracy.


Podsumowanie

Powyższe testy, tylko potwierdziły to co napisałem wcześniej. Zasilacz mimo zwiększonego w stosunku do poprzedniego testu obciążenia, poradził sobie bardzo dobrze. Podczas pomiarów, nie występowały praktycznie żadne większe wahania napięcia (jedynie niewielkie, w granicach 0.1V). Szczerze polecam ten zasilacz do bardziej rozbudowanych zestawów komputerowych, sprawdzi się w nich znakomicie, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo całego komputera, jak i stabilność napięć. Jedynym większym mankamentem jest brak złącz zasilających karty PCI-E, i nie najcichszy wentylator użyty do chłodzenia PSU.Autor: Bartek 'Wreq' Adamus
Odsłon: 5435
Statystyki