eDarling PL
  Szukaj:
Szukaj Ustaw jako stronę startową Dodaj do ulubionych Rejestracja Forum Kontakt z redakcją
Aktualności Katalog WWW Forum Chat Gracze Download Literatura Informacje Wyróżnienia Archiwum Ankiety Mapa serwisu Redakcja
PCmaniak.pl
Aktualności
Artykuły
Forum
Archiwum
Ankiety
Katalog WWW
Literatura
Opisy programów
Humor
Finanse
Download
Patche
Programy
Tapety
Ikony
Skiny
Czcionki
Gry
Gracze
Recenzje gier
Kody do gier
Solucje
Screeny
Codzienne newsy na Twoj e-mail:
Więcej informacji
Forum
Zestaw ok. 3000 zł
Problem w grach co trzeba wymienic?
Sprzęt 1800 - 2000zł
Program do zabezpieczania prywatnych płyt dvd
Karta muzyczna
Dołożenie pamięci do starej-prosba o porade
Rozkminka nad 3800+ na s.939
[Router D-link 604] Przekierowywanie portów - problem.
Niedziałające klawisze Q,A,Z oraz Tab
Problem z wejsciem sluchawkowym w glosniku...
Product Recovery
skladanie kompa.. pomoc
Co by sie przydało wymienić?
[karta graficzna]MSI GeForce 6600GT (problem?)
[problem]exproler.exe ??
ASUS P5N-E i Pamięci PATRIOT błądy ramu i zawiechy
Problem z instalacją XP
Przyciemnianie diody LED
pilne szukam ster. do asus p5 sd1-fm2 pl. glowna
pilne szukam ster. do asus p5 sd1-fm2 pl. glowna
więcej
eMule
Darmowe programy
Pilot komputerowy Elmak - PCmak
Data publikacji: 2006-03-06

Produkt firmy Elmak jest godny polecenia...

Pomimo upowszechnienia się bezprzewodowych klawiatur i myszek, tak naprawdę nic nie zastąpi prawdziwego pilota do sterowania. Oczywiście można rozkoszować się filmem na ekranie komputera, trzymając jednocześnie klawiaturę na kolanach, lecz takie rozwiązanie nie jest zbyt eleganckie. Pomimo, zdawałoby się większej liczby klawiszy (czyli imho większej liczbie obsługiwanych opcji), klawiatura ma tą niewątpliwą wadę (w zasadzie to trzy): jest dużo większa, i dużo cięższa od pilota, a pozatym używanie "czegoś takiego", do sterowania choćby odtwarzaczem filmów, jest szalenie niepraktyczne, i zarezerwowane raczej tylko dla "hardcorowców".

Spis treści

Naprzeciw tym oczekiwaniom, wyszła firma Elmak z Rzeszowa, która stworzyła PCmaka - pilota zdalnego sterowania, umożliwiającego bezproblemową obsługe komputera, oraz większości dostepnych na rynku aplikacji multimedialnych.

Pierwsze spojrzenie

Produkt dostarczany jest w dość ładnym, acz niewielkim, kolorowym pudełku (trzeba przyznać że wyróżnia się kolorystycznie spośród innych opakowań). Dużym plusem dla producenta, jest zastosowanie przeźroczystego opakowania wewnętrznego – dzięki czemu, przed zakupem możemy sobie dokładnie obejrzeć jak prezentuje się pilot.


Pudełko jak widać, jest bardzo kolorowe.

W pudełku (oprócz samego pilota rzecz jasna), znajdziemy także odbiornik podczerwieni, płytkę ze sterownikami, instrukcję obsługi z kartą gwarancyjną, i…, no właśnie baterie ( a w zasadzie ich brak). W tym wypadku producent dał plamę, chociaż swoją drogą, mógł umieścić choć malutką informację o braku tychże baterii. Nie jest to jednak jakieś ogromne potknięcie (które zdarzają się nawet najlepszym), dyskwalifikujące ten produkt.


Wszystkie elementy zestawu.

Jako że Elmak to polska produkcja, także i instrukcja, została napisana w naszym rodzimym języku. Jest wydana w formie krótkiej książeczki, w której to producent na xx stronach, opisuje proces instalacji i konfiguracji swojego pilota. Trzeba przyznać że całość została opisana w sposób przystępny, a jednak fachowy – proces instalacji a także konfiguracji dołączonego oprogramowania, dzięki temu jest szybki i bezproblemowy (chociaż szczerze powiedziawszy, bez instrukcji, też nie nastręcza to jakiegoś wielkiego problemu). Także w tym wypadku producent stanął na wysokości zadania.


Instrukcja jest fachowo wykonana.

Na poniższym zdjęciu widzimy dołączany do Pcmaka odbiornik podczerwieni. Jak widać, ma on raczej niestandardowy kształt , jedna przyjemny dla oka – w tej kwestii nie mam nic do zarzucenia. Odbiornik jest wykonany bardzo starannie i estetycznie, wszystkie elementy są doskonale do siebie dopasowane, a plastik z jakiego został wykonany, jest dość dobrej jakości.


Odbiornik podczerwieni.

W zależności od wersji, oprócz wtyku USB (widocznego na zdjęciu powyżej), odbiornik ma możliwość podłączenia przez port COM, jednak obydwie wersje (oprócz wspomnianego złącza), nie różnią się niczym. Całość jest zasilana z portu, do którego zostanie podłączona, ma przy tym bardzo niewielkie zapotrzebowanie na prąd, co zresztą sprawdziłem - uzyskałem wynik na poziomie 17.29mA (do testów użyłem miernika Maxcom MX 620). Jedyną rzeczą, co do której można trochę ponarzekać, to zbyt krótki (tylko metra), moim zdaniem przewód łączący odbiornik, z komputerem. Jednak odbiornik jest na tyle czuły, że nie trzeba celować w niego idealnie prosto, co w efekcie umożliwia praktycznie dowolne jego umiejscowienie. Miłym zaskoczeniem okazał się zasięg, na jakim porozumiewają się pilot z odbiornikiem - wynosi on (co zmierzyłem),około 14 metrów (w linii prostej), co jest wynikiem bardzo satysfakcjonującym - niemiałem jeszcze okazji testować urządzenia, które oferowałoby tak duży zasięg.

Ostatnim "urządzeniem" (w zasadzie najważniejszym), jest pilot zdalnego sterowania. Jak widzimy na poniższym zdjęciu, posiada dośc dużą liczbę klawiszy sterujących. Podobne jak i odbiornik, pilot został starannie wykonany - wszystkie elementy są dobrze dopasowane, nic nie trzeszczy i nie skrzypi. Klawisze są bardzo miękkie, zaś ich skok jest wyraźnie wyczuwalny. Rozkład przycisków, został dobrze zaprojektowany - sterowanie odbywa się praktycznie intuicyjnie, co jest niewątpliwą zaletą. Pilot zasilany jest raczej standardowo, jak inne modele, przy pomocy dwóch baterii typu AAA (szkoda że producent nie zdecydował się dołączyć ich do zestawu). Klawiatura (jej rozkład), jest podobna do innych modeli - znajdziemy tu m.in.: klawiaturę numeryczną, przyciski sterujące odtwarzaczem i poziomem głośności, klawisze służące do kierowania kursorem (emulacji myszki), a także cztery klawisze służące do uruchamiania aplikacji (dzięki klawiszowi SHIFT, możemy uruchamiać aż 8 wybranych aplikacji).


Pilot posiada dużą liczbę przycisków.

Oprogramowanie

Producent PCmaka firma Elmak, swój produkt wyposaża w autorskie oprogramowanie o nazwie "irPC". Po standardowo przebiegającej instalacji, naszym oczom ukazuje się pierwsze okienko.


Okno wyboru aplikacji do uruchamiania.

Służy ono do konfiguracji czterech klawiszy, pod które możemy przypisać dowolnie wybrane aplikacje. Okna programu jak widać, jest podzielne na cztery sekcje - każdemu przyciskowi odpowiada jedna z sekcji: czerwony to programy muzyczne, zielony odpowiada za programy odtwarzające klipy wideo, żółty uruchamia programy graficzne, zaś ostatni, niebieski klawisz możemy zmusić do uruchamiania aplikacji Windowsa. Dodatkowo dzięki przyciskowi SHIFT, możemy zaprogramować jeszcze 4 inne aplikacje i przypisać je pod te klawisze.

Okienko następne, jest głównym oknem całego programu. Jak widzimy na zdjęciu poniżej, możemy dokonać wyboru, i zmienić opcję kilku zasadniczych składników aplikacji. Poza zmianą typu pilota (do wyboru trzy modele), możemy także zmienić opcje takie jak język programu (polski i angielski), port na którym zainstalowaliśmy odbiornik, czy wczytać odpowiedni plik *.ini, odpowiedzialny za obsługę danego programu.


Okno główne programu irPC.

Kolejne dwa okna "irPC", służą do konfiguracji, wszystkich znajdujących się na pilocie klawiszy - możemy przypisać im praktycznie dowolną funkcję. Nie nastręcza to jakiś wielkich trudności, gdyż program obsługuję się bardzo prosto, a i instrukcja, jak i wbudowana w aplikację pomoc, doskonale te kwestię wyjaśniają.


Okienko konfiguracji klawiszy pilota.


Okno zmiany funkcji klawiszy.

Ostatnie okienko programu, jak widzimy na poniższym screenie, informuje nas o producencie aplikacji i całego zestawu. Znajduje się tam także przycisk pomocy, oraz (co jest bardzo użyteczne jak dla mnie), mamy możliwość odczytać aktualne ustawienia i pliki które z ustawieniami, które są akurat w użyciu.


Okno zmiany funkcji klawiszy.

Wrażenia użytkowe

Podczas testów, produkt Elmaka sprawował się znakomicie. Odbiornik, jak i sam pilot zostały wykonane poprawnie - wszystkie elementy są dokładnie do siebie dopasowane. Nadajnik (pilot) doskonale leży w dłoni, zaś obsługa klawiszy jest naprawdę intuicyjna. Aplikacja dołączona do zestawu jest dopracowana, i mimo swojej prostoty, doskonale spełnia zadania, do jakich została stworzona. Jedynie, małe zastrzeżenie mam co do mocowania naklejki z opisem funcji pilota - ta ma tendencję do odklejania się, nie jest to jednak jakaś wielka wada. Dodatkowo, możemy zakupić dwie wersje kolorystyczne pilota - szarą i czarną, także nie będzie problemu z dopasowaniem koloru urzadzenia do barwy reszty zestawu.

Podsumowanie

Muszę przyznać że produkt polskiej firmy Elmak, bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Produkt jest pozbawiony praktycznie jakichkolwiek wad (najpoważniejszą wadą, jest brak baterii w zestawie). Spisuje się wręcz znakomicie, idealnie leży w dłoni (pilot), i zapewnia komfortową pracę. Również dołączone oprogramowanie, mimo prostoty obsługi, spełnia swoje zadanie, i umożliwia bezproblemową współpracę komputera z pilotem. Cena jaką przyjdzie nam zapłacić za produkt Elmak (około 120 zł za wersję USB, 98 złotych za wersję z portem COM), jest na tyle niska, a sam produkt na tyle dobrze wykonany, i dopracowany, że z czystym sumieniem mogę polecić Pcmaka – sprawdzi się świetnie w roli do jakiej został stworzony.

Zalety

+ Niska cena
+ Wysoka jakość wykonania
+ Dobrze zaprojektowany pilot
+ Duży zasięg działania
+ Dwie wersje kolorystyczne

Wady

- Brak baterii w zestawie
- Drobne błędy w oprogramowaniu

Sprzęt do testów dostarczyła firma:

Elmak z RzeszowaAutor: Bartek 'Wreq' Adamus
Odsłon: 9403
Statystyki