Szukaj:
Szukaj Ustaw jako stronę startową Dodaj do ulubionych Rejestracja Forum Kontakt z redakcją
Aktualności Katalog WWW Forum Chat Gracze Download Literatura Informacje Wyróżnienia Archiwum Ankiety Mapa serwisu Redakcja
Gości online: 173
PCmaniak.pl
Aktualności
Artykuły
Forum
Archiwum
Ankiety
Katalog WWW
Literatura
Opisy programów
Humor
Finanse
Download
Patche
Programy
Tapety
Ikony
Skiny
Czcionki
Gry
Gracze
Recenzje gier
Kody do gier
Solucje
Screeny
Codzienne newsy na Twoj e-mail:
Więcej informacji
Forum
Zestaw ok. 3000 zł
Problem w grach co trzeba wymienic?
Sprzęt 1800 - 2000zł
Program do zabezpieczania prywatnych płyt dvd
Karta muzyczna
Dołożenie pamięci do starej-prosba o porade
Rozkminka nad 3800+ na s.939
[Router D-link 604] Przekierowywanie portów - problem.
Niedziałające klawisze Q,A,Z oraz Tab
Problem z wejsciem sluchawkowym w glosniku...
Product Recovery
skladanie kompa.. pomoc
Co by sie przydało wymienić?
[karta graficzna]MSI GeForce 6600GT (problem?)
[problem]exproler.exe ??
ASUS P5N-E i Pamięci PATRIOT błądy ramu i zawiechy
Problem z instalacją XP
Przyciemnianie diody LED
pilne szukam ster. do asus p5 sd1-fm2 pl. glowna
pilne szukam ster. do asus p5 sd1-fm2 pl. glowna
więcej
eMule
Darmowe programy
ECS 945P - A - back for good
Data publikacji: 2019-05-13

Płytka ECS'a to tania i wydajna podstawa komputera.

Płyta główna jest najważniejszym elemencie decydującym o wydajności całego komputera. Odpowiada za poprawną komunikacji między innymi podzespołami, takimi jak procesor, pamięć RAM, czy karta graficzna. Pomimo tego wielu, nieświadomych userów, kupuje tańsze płyty względem szybszego procesora, czy lepszej karty graficznej. Jest to oczywisty błąd, gdyż szybkości i komfort z użytkowania całego komputera, zależy w głównej mierze od jakości i stabilności płyty głównej. Oprócz zasilacza, jest ona najrzadziej wymienianym komponentem w PCcie.

Spis treści


Do testów, otrzymałem jeden z produktów Elite Computer Systems, płytę główną opartą o chipset Intela (i945p) - 945P-A. Produkty tego producenta, nie cieszą się specjalną renomą i popularnością - uważane są za produkt budżetowy, i przeznaczony głownie dla niezbyt zamożnego i niewymagającego użytkownika. Cały internet "zalany" jest informacjami o słabej jakości i miernej wydajności tych produktów. Jednak dzięki nowym produktom (między innymi testowanej dziś płycie), ECS ma ogromną szanse zerwać z etykietką producenta tanich i mało wydajnych płyt łownych. Zapraszam do zapoznania się z poniższa recenzją.


Troche teorii

Płytka oparta jest o chipset Intela i945P. Sam układ, nie jest już najnowszą konstrukcją. Pomimo tego oferuje całkiem niezłą wydajność. Współpracuje z beznóżkową podstawką LGA775, i CPU o prędkości FSB 533/800/1066 MHz. Poniższy rysunek przedstawia schemat całego chipsetu:"Sercem" chipsetu, jest 82945P - mostek północny, w którym dodano obsługę kart graficznych, pracujących na złączu PCI-E x16. Mamy tu również zintegrowany, dwukanałowy kontroler pamięci DDR2, umożliwiający obsadzenie kośćmi do 4GB, i częstotliwościach 533 lub 667 MHz

W drugim układzie, w mostku południowym ICH7R, zaimplementowano obsługę m.in.: 6 złączy PCI i PCI-E x1, 4 portów SATAII wraz z obsługą dysków NQC, oraz 8 portów USB 2.0. Oprócz tego, mamy także HD Audio (High Definition Audio), oraz ATM (Active Management Technology - umożliwiającą zdalny dostęp do systemu komputerowego podłączonego do sieci, nawet jeśli samo urządzenie będzie wyłączone).

Kilka słów o płycie

Płytkę otrzymujemy w standardowej wielkości pudełku, ciemnego koloru. Z tyłu znajdziemy najważniejsze informacje o produkcie ECS'a.Wyposażenie płytki, jest raczej standardowe - czyli bardzo ubogie. Obejmuje tylko potrzebne elementy, i przedstawia się następująco:

 • Instrukcja obsługi
 • Zaślepka do płyty głownej
 • Przewód SATA
 • Przewód HDD
 • Przewód FDD
 • Przejściówkę zasilającą Molex->Sata


Jak widać, jest to naprawdę niewiele, jednak dołożenie kilku dodatkowych elementów wyposażenia, zapewne podniosłoby cenę całego zestawu. Pomimo tego, producent powinien pomyśleć o dodaniu chociażby śledzia ze złączami USB, gdyż ilość jaka jest zamontowana na płytce (4 sztuki), może być niewystarczająca - dla porównania, w moim wypadku korzystam aż z 7 portów USB.

Poniższa tabelka, przedstawia najważniejsze cechy naszego dzisiejszego bohatera.


      ECS i945P-A  
  Chipset     INTEL i945P  
  Podstawka     LGA775  
  Pamięć    Dual-channel DDR2 667/533/400MHz  
  Złącza PCI     2 x PCI-Express x16

  1 x PCI-Express x1

  3 x PCI  

  Wbudowana grafika     Nie  
  Dźwięk     Realtek ALC655 support Intel 6-ch AC97 Audio  
  Porty I\O     4 x USB 2.0

  1 x PS2 keyboard & PS/2 mouse

  1 x RJ45 LAN

  1 x Serial port (COM1)

  1 x LPT

  1 x Audio (Line-in,Line-out, Mic-in)

  Raid     0, 1, 5, 10, Matrix  
  Sieć     Realtek RTL8100C 10/100M  
  Bios     AMIBIOS  
  Cena     339 zł (09.04.06 )  

Sama płyta prezentuje się dość ciekawie (z punktu widzenia estetycznego). Fioletowy laminat jest już standardem dla wszystkich produktów ECS. Uwagę zwraca duże logo ECS'a, umieszczone na płytce, które swoją droga mogłoby być dużo mniejsze, a pozostałe w ten sposób miejsce, można by wykorzystać w innym celu. Całość jest jednak zaprojektowana w miarę poprawnie (oprócz umiejscowienia zbyt blisko siebie złącz ATX i FDD).
Jak widać na zdjęciu poniżej, z tyłu płyty umieszczono raczej standardowy zestaw złącza. W zasadzie jest to podstawowy zestaw złącz, jaki powinien znaleźć się na każdej płycie głównej. Mamy tutaj, dwa złącza PS2 (klawiatury i myszki), port LPT dla drukarki (którego chyba mało kto już używa), jedno złącze COM (używane równie często jak LPT), cztery porty USB, jedno złącze Rj45, oraz trzy złącza audio.Dwa kolejne zdjęcia przedstawiają chipsety zamontowane na płycie. Pierwszy to mostek północny 82945P, zaś drugi to mostek południowy ICH7. Do ich chłodzenia zostały wykorzystane aluminiowe radiatory, dzięki czemu unikniemy zbędnego hałasu który generowałoby aktywne chłodzenie chipsetu.
Dwa, widoczne na poniższym zdjęciu złącza PCI-Express, wbrew mylnemu skojarzeniu, nie służą do łączenia kart graficznych w trybie SLI, ani Crossfire. Jedyną możliwością, po montażu dwóch kart graficznych ( nie muszą być identyczne), jest wyświetlanie obrazu na czterech monitorach jednocześnie. Pomarańczowe złącze pracuje z prędkością x16 i jest głównym złączem służącym do podłączenia karty graficznej. Drugie złącze (niebieskie), również umożliwia montaż karty graficznej, jednak pracuje z prędkością tylko x4, dodatkowo po umieszczeniu w nim karty graficznej, przestaje działać złącze PCI-E 1x. Następne zdjęcie przedstawia złącze molex, służące do zasilania karty graficznej.
Płytka jest wyposażona w cztery złącza SATAII, pracujące pod kontrolą mostka południowego ICH7. Układ umożliwia "postawienie" kilku rodzajów macierzy RAID:

 • 0 (striping) - Umożliwia połączenie dwóch lub więcej napędów, w jeden dysk logiczny. Wydajnośc takie zestawu, jest dwukrotnie wyższa niż pojedynczego dysku.
 • 1 (mirroring) - Dane z dysku głównego duplikowane są na drugim napędzie zapasowym. W wypadku awarii napędu głównego, dane są odtwarzane z dysku zapasowego.
 • 5 (striping z kodami parzystości na wszystkich dyskach) - Do pracy wymaga minimum trzech dysków. Poszczególne bloki z danymi rozmieszczone są na kilku dyskach macierzy, a na ich podstawie kontroler przelicza kody parzystości i zapisuje je na różnych napędach.
 • 10 (inaczej zwany RAID 1+0) - W tym układzie potrzebne sa aż cztery dyski.
 • Matrix - Umożliwia on założenie dwóch macierzy RAID typu 0 i 1 obok siebie, zaledwie na dwóch dyskach Serial ATA


Płytka została wyposażona w 24-pinowe złącze zasilania (oczywiście istnieje mozliwość podłączenia 20 pinowej wtyczki zasilającej). Oprócz tego, na płytce znajdziemy także 4-pinową wtyczkę 12V. Niestety tutaj producent dopuścił się małego błędu, wtyczka ta znajduje się zbyt blisko złącza FDD, w efekcie czego podłączenie obydwu przewodów, jest utrudnione.Za poprawną obsługę sieci, podobnie jak i w wypadku dźwięku, odpowiadają chipy firmy Realtek, w wypadku dźwięku jest to chip ALC658, zaś za obsługę sieci odpowiada chip 8100C, widoczny na poniższym zdjęciu.Ciekawym, choć niekoniecznie udanym rozwiązaniem jest sposób montażu baterii zasilającej bios. Z jednej strony, bardzo ułatwia to jej wymianę (co jednak jest przeprowadzane bardzo rzadko), ale drugiej strony bardzo łatwo o jej urwanie.Z ciekawszych rzeczy, warto zwrócić uwagę na zworkę służącą do resetowania ustawień biosu. Jest ona dużo większa od zwykłych zworek, i posiada czerwony kolor, co ułatwia jej bezproblemowe odnalezienie na płycie.Kolejną z ciekawostek, jest zamontowanie przez producenta 4-pinowej wtyczki zasilającej wentylator chłodzący procesor. wtyczka taka, umożliwia prace coolera w technologii PWM, czyli Pulse Width Modulation (Modulacja szerokości impulsu). Jest to metoda regulacji sygnału prądowego lub napięciowego, polegająca na zmianie szerokości impulsu.Bios

Testowan płyta, została wyposażona w 4MB kość biosu, firmy American Megatrends Inc.(AMI).Bios jest dość dobrze "wyposażony" w odpowiednie funkcje, także do OC. Mamy możliwość ustawienia prędkości szyny systemowej (FSB), czasów opóźnień oraz mnożników prędkości pamięci względem FSB, czy napięcia chipsetu płyty. Napięcie procesora można regulować w zakresie od 1,2 V do 1,6 V. Przeskok wynosi 0,125 V. Napięcie pamięci zmienimy jedynie w zakresie od 0,1 V do 0,45 V (przeskok 0,05 V). Napięcie mostka północnego chipsetu ma zakres regulacji od 0,05 V do 0,15 V.

Jedyne co można zarzucić w tym wypadku producentowi, to brak możliwości ustawiania wszystkich timingów pamięci. Zabrakło również najważniejszej opcji decydującej o wydajności pamięci - możliwości zmiany CAS Latency (CL). Wartość jest automatycznie odczytywana z kości pamięci, i nie ma możliwości jej zmiany.

Poniżej kilka fotografii biosu (przepraszam za niską jakośc tych zdjęć).

Procedura i platforma testowa

Wszystkie testy zostaną przeprowadzone na następującej platformie sprzętowej:

 • Płyta główna - ECS 945P-A
 • Procesor - Intel Pentium D 820 2.8GHz
 • Chłodzenie - Akuatek Liquid Cooling System FS-92
 • Pamięć RAM - 2 x 512MB GoodRAM DDR2 PC2-4300 (533MHz) CL4
 • Karta grafiki - Sapphire Radeon X800GTO FireBlade 256MB
 • Dysk ? 2 x Seagate Barracuda 120GB 7200.7
 • Zasilacz - Chieftec 360W ATX-1136H DF (glacialtech and artic cooling)

Wydajnośc i stabilność płytki, zmierzona zostanie podczas serii testów. Pomiarów dokonam kilkunastoma aplikacjami przeznaczonymi do mierzenia "sprawności" i stabilności sprzętu.

Do pomiarów, zostaną wykorzystane następujące aplikacje:

 • Sisoft Sandra 2004
 • Cinebench 2003
 • 3Dmark 2003
 • 3Dmark 2005
 • Everest Home Edition
 • PCMark 2004
 • PCMark 2005

A także gry:

 • Unreal Tournament 2004
 • Comanche 4
 • Serious Sam

Każda z wymienionych gier, zostanie ustawiona na rozdzielczość 1024x768, w 32 bitowej palecie kolorów, z wszystkimi opcjami graficznymi na maksymalne ustawienia.


Wyniki testów

Producent wyposażył płytkę, w ciekawą funkcję "autopodkręcania", która w zależności od obciążenia, podnosi magistralę procesora. Poniższe wyniki, prezentują procesor ustawiony na standardowych ustawieniach - FSB 200, i z włączoną funkcją "autopodkręcania".

Wyniki testów, dla każdej z aplikacji testowych, przedstawiają się następująco:Wyniki dla każdej z testowanych gier przedstawiają się następująco:

Wyniki dla OC procesora, zostaną uzupełnione w najbliższym czasie, z racji bardzo słabej jakości pamięci, które skutecznie blokowały wszelkie większe próby OC...

Podsumowanie

Muszę przyznać, że produkt ECS'a bardzo mnie zaskoczył, oczywiście pozytywnie. Płytka okazała się bardzo udaną konstrukcją, niezwykle stabilną, i oferującą naprawdę dobrą wydajność. Dzięki wbudowanej funkcji automatycznego OC, zapewni również wyższa wydajność, bez potrzeby zagłębiania się w opcje biosu. Dodatkowo, możliwość pracy na czterech monitorach, również będzie bardzo przydatna. Jedynie niewielkie wyposażenie dodatkowe, z jaką dostarczana jest płyta, może psuć obraz całości, nie jest to jednak jakieś wielkie ?przewinienie? które dyskwalifikuje ten produkt.

Po kilku godzinach testów można jednoznacznie stwierdzić, że Elite Computer Systems, naprawdę stanął na wysokości zadania. Jeśli producentowi nie podwinie się noga, a kolejne płytki będą równie udane co testowany dziś produkt, to metka jaka wcześniej przylgnęła do ECS'a, bardzo szybko zniknie. 945P-A jest warta wydanych na nią pieniędzy (339zł) , i z czystym sumieniem mogę polecić ją każdemu?[pcm]


Zalety

+ Dobra wydajność
+ Stabilność
+ Możliwość pracy na czterech monitorach
+ Atrakcyjna cena

Wady

- Bardzo ubogie wyposażenie
- Trochę niedopracowany bios
- Umiejscowienie niektórych elementów

Sprzęt do testów dostarczyła firma:
Autor: Bartek 'Wreq' Adamus
Odsłon: 21056
Statystyki