Szukaj:
Szukaj Ustaw jako stronę startową Dodaj do ulubionych Rejestracja Forum Kontakt z redakcją
Aktualności Katalog WWW Forum Chat Gracze Download Literatura Informacje Wyróżnienia Archiwum Ankiety Mapa serwisu Redakcja
Gości online: 157
PCmaniak.pl
Aktualności
Artykuły
Forum
Archiwum
Ankiety
Katalog WWW
Literatura
Opisy programów
Humor
Finanse
Download
Patche
Programy
Tapety
Ikony
Skiny
Czcionki
Gry
Gracze
Recenzje gier
Kody do gier
Solucje
Screeny
Codzienne newsy na Twoj e-mail:
Więcej informacji
Forum
Zestaw ok. 3000 zł
Problem w grach co trzeba wymienic?
Sprzęt 1800 - 2000zł
Program do zabezpieczania prywatnych płyt dvd
Karta muzyczna
Dołożenie pamięci do starej-prosba o porade
Rozkminka nad 3800+ na s.939
[Router D-link 604] Przekierowywanie portów - problem.
Niedziałające klawisze Q,A,Z oraz Tab
Problem z wejsciem sluchawkowym w glosniku...
Product Recovery
skladanie kompa.. pomoc
Co by sie przydało wymienić?
[karta graficzna]MSI GeForce 6600GT (problem?)
[problem]exproler.exe ??
ASUS P5N-E i Pamięci PATRIOT błądy ramu i zawiechy
Problem z instalacją XP
Przyciemnianie diody LED
pilne szukam ster. do asus p5 sd1-fm2 pl. glowna
pilne szukam ster. do asus p5 sd1-fm2 pl. glowna
więcej
eMule
Darmowe programy
Creative Fatal1ty 1010 versus Gamer HD7500
Data publikacji: 2019-07-13

Konfrontacja dwóch "Gaming Mouse" Creativ'a

Kim byłby gracz bez myszki? Zapominając już prehistoryczne czasy DOS'owskich platformówek i innych gier, które korzystały z 4 klawiszy na klawiaturze, trzeba się pogodzić z faktem, że gracz bez myszki to jak żołnierz bez karabinu. Przez rzez wiele lat, byli zmuszeni do korzystania z urządzeń wyposażonych w mechanizm "kulkowy" który nie zapewniał rewelacyjnej precyzji w grach - był powolny i często utrudniał grywalność. W dzisiejszych czasach, kiedy to technika poszła daleko do przodu, do wyboru mamy już o wiele bardziej zaawansowane urządzenia, wykorzystujące optyczne, jak i laserowe układy przetwarzające i wykrywające ruch myszki. Gracze, mogą wybierać z bogatej oferty przeznaczonych specjalnie dla nich myszek, które ułatwiają granie, a przy tym zapewniają wysoką jakość działania i wykonania.
Spis treści


Pierwsze spojrzenie

Do testów otrzymałem dwie tego rodzaju myszki, mianowicie: Creative Fatal1ty 1010 oraz Creative Gamer HD7500. Są to dwa gryzonie przeznaczone dla wytrawnych graczy. Jedna z nich została zaprojektowana z pomocą Johnathana Wendela, jednego z najlepszych graczy na świecie, znanego pod pseudonimem Fatal1ty. Obydwie posiadają szereg dodatkowych funkcji, które ułatwiają grę i poprawiają wyniki.Urządzenia znajdują się w kartonowych opakowaniach, obydwie można zobaczyć przez plastikowe osłonki. Z tyłu można przeczytać o najważniejszych funkcjach zastosowanych w obu modelach.

Po rozpakowaniu myszki prezentują się w ten sposób:


Fatal1ty 1010Gamer HD7500


W obu zestawach znajdziemy instrukcję obsługi "Quick Start", płytkę z oprogramowaniem i sterownikami, do modelu HD7500 dołączony jest adapter USB na PS/2 a Fatal1ty posiada 3 ciężarki, o których napiszę później.
Fatal1ty 1010

Ten model od pierwszego spojrzenia wydaje się całkiem inna niż pozostałe. Posiada dziwny kształt, jest przystosowana do użytku prawą ręką. Trzyma się ją palcami, nie kładąc całej dłoni na urządzeniu (podobnie jak z mini-myszkami do laptopów). Poniżej tabelka cech Fatal1ty 1010:


      Fatal1ty 1010  
Producent   Creative  
Typ myszy   przewodowa  
Mechanizm   optyczny  
Interfejs   USB  
Rozdzielczość   1600 (zmienna)  
Przyciski   4 + 1 (programowalne)  


Wszystkie przyciski myszy są programowalne i można dostosować je do potrzeb w danej grze. Ich ilość jest wystarczająca, aby podstawowe czynności przenieść nań z klawiatury.Jak już wcześniej pisałem, poniżej scrolla znajduje się button do szybkiego zmieniania podczas gry rozdzielczość DPI. Mamy możliwość ustawienia jej wartość na 400, 800 i 1600. Aby zorientować się, które aktualnie pracuje, pomaga nam dioda umieszczona w środku przycisku. Rozdzielczości odpowiadają kolorom: zielony - 400, pomarańczowy - 800, czerwony - 1600. Należy zaznaczyć, że przycisk ten jest dosyć "oporny". Niewygodnie się go naciska, wymaga to czasami niepożądanego ruchu myszką i chwili przerwy w grze.Waga myszy jest zależna od aplikowanych ciężarków. Dostępne są trzy: 3.5, 11 i 26g. Służą one do odpowiedniego wytarowania myszki, przy czym zwiększają jej zwrotność lub dokładność poruszania. Oprócz funkcjonalności, posiadają także ładny wygląd i komponują się z myszką.Aplikuje się je w centralnej części myszy poprzez wciśnięcie. Wymaga to chwili czasu, ale zastosowano wszelkie ułatwienia aby zminimalizować ten czas.Sercem urządzenia jest mechanizm optyczny HD-Optix. Pozwala on na przetwarzanie obrazu z prędkością 5.8 Megapixeli na sekundę oraz na pracę przy przyspieszeniach rzędu 15 G. Dzięki temu jest w stanie pracować przy ruchach z prędkością 1 m/s. System ten zapewnia 4 razy większą czułość pracy od standardowych mechanizmów optycznych. Integrując go z innymi opisywanymi funkcjami Fatal1ty 1010, staje się ona potężną bronią dla graczy.Podkładki zostały wykonane z teflonu i pozwalają na delikatny ślizg po większości powierzchniach.Połączenie z PCtem gwarantuje złącze USB z przewodem wykonanym z miedzi beztlenowej i pozłacaną końcówką.Ostatnią ciekawostką jest podświetlane logo gracza Fatal1ty. Znajduje się ono pod lewym przyciskiem myszy. Idealny gadżet na LAN party.Urządzenie nie leży najlepiej w dłoni. Steruje się nim jedynie opuszkami palców, do czego stanowczo trzeba się przyzwyczaić, aczkolwiek takie ułożenie dłoni wpływa pozytywnie na sterowanie. Z tą myszką trzeba się po prostu zapoznać.Do programowanie przycisków i ustawiania własnych preferencji sensorów służy oprogramowanie, panel kontrolny Fatal1ty 1010.
Gamer HD7500

Druga mysz ma kształt bardziej zbliżony do standardowego, trzeba przyznać, że jest elegancka. Spoczywa na niej cała dłoń. Poniżej tabelka cech Gamer HD7500:


      Gamer HD7500  
Producent   Creative  
Typ myszy   przewodowa  
Mechanizm   optyczny  
Interfejs   USB  
Rozdzielczość   800  
Przyciski   7 (programowalne)  


Ilość przycisków Gamer'a jest jednym z jego największych atutów. Posiada aż siedem w pełni programowalnych, które stanowią duże ułatwienie zarówno w pracy z pakietami biurowymi i aplikacjami Windows, a także świetnie spisują sią w grachNajbardziej rzucającym się w oczy elementem myszki jest podświetlana rolka. Jej kolor bardzo ładnie pasuje do całości. Jest także bardzo funkcjonalna ze względu na gumowy materiał, z którego jest wykonana, rowki ułatwiające chwytanie jej oraz wielkość, pozwalającą na większą manipulację.Tuż za scrollem znajdują się dwa przyciski ze strzałkami. Jest to system przewijania dokumentów, nazwany LineCrusier System. Poprzez panel kontrolny urządzenie można dostosować jego prędkość przewijania (jest zsynchronizowana ze scrollem).Na prawym boku, trochę ponad wysokością kciuka znajdują się dwa przyciski nazwane Quick NetVigator, które przyspieszają poruszanie się między stronami (wstecz i do przodu).Gamer HD7500 został wyposażony w ten sam mechanizm optyczny, czyli HD-Optix, i według danych podanych przez producenta wytrzymuje te same przyspieszenie oraz przetwarza dane z tą samą prędkością.Mysz posiada zwykły interfejs USB, nie posiada pozłacanej końcówki jak w myszce Fatal1ty.W zestawie znajduje się także przejściówka ze złącza USB na PS/2.W przeciwieństwie do Fatal1ty 1010, w tej myszce dłoń leży bardzo dobrze i nie trudno się do takiego ustawienia długo przyzwyczajać. Wszystkie przyciski są w miarę łatwo dostępne dla palców i nie sprawiają trudności w ich przyciskaniu.W trzymaniu myszki pomaga także pokryta gumowym materiałem część spodu, dzięki której pewnie chwytamy urządzenie.Panel Kontrolny myszki nazwany Creative Input Device to nic innego jak właściwości myszki wybierane z Panelu Sterowania. Sterowniki i odpowiednie części Panelu są dogrywane do systemowej wersji właściwości myszy. Oto kilka zrzutów przedstawiające jego możliwości.Procedura Testowa

Obydwie myszy będą testowane w trzech oddzielnych kategoriach testów. Na początek będzie to sprawdzanie występowania efektu akceleracji wstecznej oraz częstotliwość wysyłania przez myszkę informacji na temat położenia do PC'ta. Następnie zostaną one przetestowane przez 20 osób, które ocenią jak poszczególna mysz leży w dłoni, wygląda i które lepiej się gra. Ostatni test będzie polegał na pojedynku w 2 grach.

Do testowania, zostaną wykorzystane następujące aplikacje i gry:

  • Mouse Rate Checker
  • MS Paint
  • Counter-Strike: Source
  • Jedi Knight: Jedi Academy

Wyniki testów

1. Mouse Rate Checker: wykres przedstawia 15 odczytów z programu. Pod wykresem rysunek z programu MS Paint, który udowadnia podane wartości (im bardziej zaokrąglone pętle, tym większa częstotliwość).

2. Test na akceleracje wsteczną myszek polegał na uzyskiwaniu jak największej prędkości i przyspieszenia ruchu myszki. Poniżej wykresy ruchów z programu MS Paint. W żadnym przypadku nie wystąpiło zjawisko akceleracji.


Fatal1ty 1010 - 400 DPI


Fatal1ty 1010 - 800 DPI


Fatal1ty 1010 - 1600 DPI


Gamer HD7500

3. Poprosiłem 20 przypadkowych ludzi, grających w kafejce internetowej o opinie. Moje pytania były następujące: Która myszka leży lepiej w dłoni? Która myszka wydaje ci się bardziej elegancka? Jeżeli mógłbyś wybierać, którą chciałbyś otrzymać? Poniższe wykresy przedstawiają wyniki tej sondy.
4. Ostatnio test polegał na pojedynkach obu myszek. Każdy gracz grał po jednym meczu na każdej myszy. Poniżej wykresy wygranych pojedynków poszczególnych myszek w grach oraz screeny z wyników.Podsumowanie

Obydwa produkty Creativa podczas testu sprawowały się znakomicie. Jednak moim faworytem została myszka Fatal1ty 1010. Główne zalety decydujące o wyborze tej myszki to: możliwość zmiany rozdzielczości w "locie", ciekawa stylistyka, oraz praktycznie dowolna konfiguracja klawiszy. Nie zmienia to faktu, że i druga propozycja Creativa - HD7500, jest godna uwagi, myszkę tą powinni (oprócz graczy) docenić także użytkownicy pakietów biurowych i innych aplikacji Windows - dzięki dużej liczbie programowalnych klawiszy, bardzo ułatwia prace. Cena myszek nie jest specjalnie wygórowana (jak na produkt tej klasy) i wynosi około: 150zł dla Fatal1ty 1010, i 99zł dla Gamera HD7500.

Zalety Fatal1ty 1010

+ Bardzo dobry mechanizm optyczny
+ Nietypowy, ciekawy wygląd
+ Możliwość dostosowania czułości myszy według jej wagi oraz rozdzielczości podczas gry

Wady Fatal1ty 1010

- Niewygodne ułożenie ręki
- Przycisk zmiany rozdzielczości

Zalety Gamer HD7500

+ Bardzo dobry mechanizm optyczny
+ 7 przycisków
+ Przystosowanie do pracy biurowej

Wady Gamer HD7500

- Nie stwierdziłem wad myszki.

Sprzęt do testów dostarczyła firma:Autor: Paweł 'Guardian' Szelest
Odsłon: 25370
Statystyki